Βρίσκεστε εδώ:Αρχική>>Λήμνος>>Λήμνος: Ο Ήφαιστος «λύγισε» τον Κολοσσό! (photos)

Λήμνος: Ο Ήφαιστος «λύγισε» τον Κολοσσό! (photos)
14.12.2019 | 18:30

Συντάκτρια:  Βιργινία Καρβέλλη
Κατηγορία: Λήμνος

Μετά από δύο ήττες στην Basket League, ο Ήφαιστος Λήμνου κέρδισε χάρη στην άμυνα του, τον Κολοσσό Ρόδου με 72-64 για την 11η αγωνιστική και επέστρεψε στις νίκες.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου, ήταν από το πρώτο ημίχρονο καλύτεροι αλλά είχαν μικρό προβάδισμα και ουσιαστικά “κλείδωσαν” την υπόθεση νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου δέχθηκαν μόλις 11 πόντους και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10, αφού ο Κολοσσός δεν κατάφερε να πετύχει την μεγάλη ανατροπή.

Πλέον ο Ήφαιστος Λήμνου έχει ρεκόρ 6-5 και εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα που οδηγεί στα playoffs, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου μετράει 3 συνεχόμενες ήττες και δεν κοιτάει μπροστά του αλλά… πίσω του από εδώ και πέρα!

Το παιχνίδι

Ντέρμπι και μικρό προβάδισμα για Ήφαιστο!

Ντέρμπι ήταν από νωρίς ο αγώνας, με τον Ήφαιστο όμως να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 11-7 (στο 5′) και τον Έβανς να έχει 6 πόντους και 2 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προηγούνται (15-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με, τον Κολοσσό μπροστά με 18-17 και επιμέρους σκορ 6-2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός αλλά οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου κατάφεραν να προηγηθούν ξανά με +7 (30-23 στο 16′) και επιμέρους σκορ 13-5. Ο Κολοσσός μείωσε σε 32-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 37-33.

Με την άμυνα πήρε το ματς ο Ήφαιστος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Λήμνο ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και να δίνουν μεγάλη βάση στην άμυνα, αλλά αυτό βοήθησε τον Ήφαιστο να διατηρήσει το προβάδισμα (41-36 στο 25′). Ο Κολοσσός βρέθηκε για πρώτη φορά στο -9 (51-42 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους, μπροστά με 54-44 και φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η ομάδα του κόουτς Μανωλόπουλου έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και στο 34ο λεπτό ήταν μπροστά με 61-52. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Κολοσσός “πάλευε” για την ανατροπή, και μείωσε σε 68-62, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη με 72-64!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Ήφαιστος Λήμνου δέχθηκε μόλις 11 πόντους παίζοντας εξαιρετική άμυνα και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (54-44), την οποία δεν κατάφερε να καλύψει μέχρι το τέλος ο Κολοσσός.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έβανς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και έκανε double double με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ καλό ματς έκαναν ο Μούρτος με 10 πόντους, 2 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ και ο Χαριτόπουλος με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-33, 54-44, 72-64

(Πατήστε πάνω στις φωτογραφίες για μεγέθυνση.)

Κείμενο: eurohoops.net

Φωτογραφίες: Limnos FM 100

Ακολουθήστε το limnosfm100.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.