Βρίσκεστε εδώ:Αρχική>>Λήμνος>>Ήφαιστος Λήμνου: Πήρε το εκτός έδρας “θρίλερ” κόντρα στην Λάρισα!

Ήφαιστος Λήμνου: Πήρε το εκτός έδρας “θρίλερ” κόντρα στην Λάρισα!
23.11.2019 | 17:44

Συντάκτης:  FM 100 Newsroom
Κατηγορία: Λήμνος

Το δεύτερο φετινό του διπλό στην Basket League, πανηγύρισε ο Ήφαιστος Λήμνου κόντρα στην Λάρισα του Βαγγέλη Αγγέλου και συνεχίζει την πολύ καλή πορεία του.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και παρότι η Λάρισα έκανε "θρίλερ" στο φινάλε την αναμέτρηση, τελικά έχοντας και τύχη στα άστοχα τρίποντα των γηπεδούχων, αλλά και καλές επιθετικές στο φινάλε πήρε την νίκη.

Πλέον, ο Ήφαιστος έχει ρεκόρ 5-3 και είναι στα υψηλά πατώματα της κατάταξης, ενώ η Λάρισα παραμένει χαμηλά με ρεκόρ 2-6.

Το παιχνίδι

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα και… προβάδισμα για Ήφαιστο!

Καλύτερο ξεκίνημα έκανε η Λάρισα στον αγώνα και προηγήθηκε από νωρίς με 11-4 (στο 5′), έχοντας 5/7 σουτ. Η διαφορά για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, πήγε και στο +9 (16-7 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, τον Ήφαιστο να μειώνει σε 18-13, αλλά να μην παίζει καθόλου καλά στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε δυναμική αρχή, αφού με σερί 9-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 22-18 (στο 14′). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα με 27-24 (στο 18′), ανεβάζοντας την απόδοση τους και το πρώτο μέρος τους βρήκε μπροστά με 31-25 και συνολικό επιμέρους σκορ 18-7!

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Λάρισα ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να κάνουν γρήγορο επιμέρους σκορ 7-3 και να μειώνουν την διαφορά στο καλάθι (34-32 στο 22′). Ο Ήφαιστος αντέδρασε άμεσα και με δικό του επιμέρους σκορ 11-3, ανέβασε το προβάδισμα του για πρώτη φορά στο +10 (45-35 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με, την Λάρισα να μειώνει σε 47-40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Λάρισα μπήκε δυνατά και με μικρό σερί 5-0, μείωσε σε 47-45 (στο 32′) και έκανε ντέρμπι τον αγώνα. Ο Ήφαιστος αντέδρασε και πάλι με δικό του σερί 7-0, ανεβάζοντας το προβάδισμα του στο +9 (52-45 στο 35′) και έγινε φαβορί για την νίκη.

2′ λεπτά πριν το τέλος, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μείωσε σε 54-51 και έβαλε “φωτιά” στο παιχνίδι. Στο 1:15, ο Έβανς με 1/2 βολές έκανε το σκορ 57-53 για τον Ήφαιστο, όμως ο Χίκι στα 58′ δευτερόλεπτα, μείωσε στον πόντο (57-56)! Στα 42′ δευτερόλεπτα ο Έβανς με λέι απ, προηγήθηκε με 59-56 και με τρία άστοχα σερί τρίποντα της Λάρισας, ο Ήφαιστος πανηγύρισε το διπλό με 63-58!

Που κρίθηκε: Στα 58′ δευτερόλεπτα ο Χίκι της Λάρισας μείωσε σε 57-56, ο Έβανς έκανε το σκορ για τον Ήφαιστο 59-56 και με τρία άστοχα τρίποντα των γηπεδούχων, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σμιθ ήταν εξαιρετικός για τους νικητές με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ σημαντική δουλειά έκανε και ο Έβανς με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 25-31, 40-47, 58-63

Πηγή: eurohoops.net

Ακολουθήστε το limnosfm100.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.