Βρίσκεστε εδώ:Αρχική>>Λήμνος>>Ο Παναγιώτης Μαγδανής στον Fm 100 | Συγχαρητήριο μήνυμα Δημήτρη Μαρινάκη και Γιάννη Ζερδελή (mp3 + photos)

charitakis banner new

02.09.2014 | 15:05

Συντάκτης:  Παναγιώτης Σκαπέτης
Κατηγορία: Λήμνος

Ο Παναγιώτης Μαγδανής γεννήθηκε στις  29 Νοεμβρίου 1990, είναι Λημνιός  πρωταθλητής κωπηλασίας, μέλος της Εθνικής ομάδας και ανήκει στο Ν.Ο. Λήμνου.

Στις 25 Ιουλίου 2010 αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής κάτω των 23 ετών στο αγώνισμα διπλού σκιφ. Το 2012 ήταν 8ος στους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου στο διπλό σκιφ και 2ος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο τετραπλό σκιφ.

Γονείς του είναι ο Αθανάσιος Μαγδανής από τον Κάσπακα και η Σταυρούλα Μαυρολαμπάδου από το Ρωμανού. Από μικρός ασχολήθηκε με την κωπηλασία στο Ν.Ο. Λήμνου και σύντομα άρχισε να διακρίνεται στα πανελλήνια πρωταθλήματα μικρών κατηγοριών, με την βοήθεια του προπονητή του Γιάννη Λυτσάκη. Το 2005 στο σκιφ και το 2006 στο διπλό σκιφ παίρνει την 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων.

Το 2008 με παρτενέρ τον συντοπίτη του Παύλο Πραβλή πήραν τη 2η θέση στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα και αναδείχθηκαν δευτεραθλητές Ελλάδος εφήβων στο διπλό σκιφ. Επίσης, επιλέχτηκε για πρώτη φορά στην εθνική ομάδα κωπηλασίας και έλαβε μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων στο Λιντς της Αυστρίας. Στη συνέχεια πήρε μέρος στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Εφήβων στο Βελιγράδι, όπου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο διπλό σκιφ και το χάλκινο μετάλλιο στο τετραπλό σκιφ εφήβων.

Το 2009, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη δίκωπο χωρίς πηδαλιούχο νέων ανδρών με παρτενέρ τον Παύλο Πραβλή και το χάλκινο στο σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών, όπου τον ξεπέρασαν μόνο οι δυο Ολυμπιονίκες Βασίλης Πολύμερος και Δημήτρης Μούγιος.

Το 2010 είχε αλματώδη εξέλιξη. Είχε εντυπωσιακή παρουσία σε δυο μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις στην κατηγορία "διπλό σκιφ ελαφρών βαρών" με παρτενέρ τον Λευτέρη Κόνσολα του Ναυτικού Ομίλου Σαλαμίνας: στους αγώνες «Πιεντιλούκο» στην Ιταλία (5η θέση) και στη διεθνή ρεγκάτα του Ντούισμπουργκ στη Γερμανία, όπου τερμάτισαν πρώτοι.

Το Μάιο αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στους άνδρες στο σκιφ ελαφρών βαρών και πήρε την τρίτη θέση στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών με παρτενέρ τον έφηβο Κώστα Τσόπανο. Μετά τις εμφανίσεις αυτές ο ομοσπονδιακός προπονητής τον συμπεριέλαβε στην αποστολή για τα Παγκόσμια Κύπελλα.

Στο 1ο Παγκόσμιο Κύπελλο, στο Μπλεντ της Σλοβενίας, τερμάτισε στη 10η θέση ανάμεσα σε 24 αθλητές. Την ίδια θέση πήρε και στο 3ο Π.Κ. στην Ελβετία. Στη συνέχεια προετοιμάστηκε στη λίμνη Καστοριάς με την εθνική ομάδα κάτω των 23 ετών για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Λευκορωσίας.

Τελευταίο επίτευγμα του Παναγιώτη ως πλήρωμα της Εθνικής Ομάδας, η κτάκτηση του Χρυσού Μεταλλίου στο τετραπλό σκίφ.

Ο Παναγιώτης, εχθές κατά την διάρκεια της ενημερωτικής εκπομπής του Fm 100, «Θέμα και Ανάθεμα» μίλησε για τη μέχρι τώρα πορεία του αλλα  και τους επόμενους στόχους του.

Ακούστε τα όσα ανέφερε.

Εντωμεταξύ δελτίο τύπου για την επιτυχία του Λημνιού αθλητή εξέδωσε τόσο ο νέος Δήμαρχος Λήμνου Δημήτρης Μαρινάκης όσο και ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ στο νομό Λέσβου Γιάννης Ζερδελής

Το δελτίο τύπου του Δήμου Λήμνου αναφέρει:

«Ο Δήμος Λήμνου συγχαίρει τον Λημνιό Αθλητή Παναγιώτης Μαγδανή, καθώς και του συναθλητές του Λευτέρη και Γιώργο Κόνσολα και Σπύρο Γιάνναρο που με τα Ελληνικά χρώματα κατέκτησαν ως πλήρωμα της Εθνικής Ομάδας το Χρυσό Μετάλλιο στο τετραπλό σκίφ ελαφρών βαρών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας του Αμστερνταμ, πετυχαίνοντας μάλιστα και νέο παγκόσμιο ρεκόρ.

Οι εμφανίσεις του Παναγιώτη με την εθνική ομάδα κωπηλασίας, τιμούν τη χώρα μας, κάνοντας τους Λημνιούς υπερήφανους σε κάθε αγωνιστική του παρουσία.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές.

Είμαστε σίγουροι ότι θα συνεχίσουν να μας δίνουν χαρά με τις αγωνιστικές τους επιδίσεις, αλλά και το ήθος τους».